top of page

Pracę rozpoczęłyśmy od przeniesienia naszego pomysłu na papier, czyli napisania projektu badań. Kolejnym krokiem było stworzenie kwestionariusza, czyli wymyślenie pytań, które chciałybyśmy zadać w trakcie wywiadów. Postanowiłyśmy podzielić nasze zagadnienia na kilka działów tematycznych:

 

  • -dom i gospodarwstwo

  • -wyposażnie domu

  • -uprawa i hodowla

  • -przetwórstwo żywnoÅ›ci

  • -czystość i higienia

  • -zajÄ™cia pozarolnicze

 

Kiedy już opracowaÅ‚yÅ›my pytania, zabraÅ‚yÅ›my siÄ™ za okreÅ›lenie obszaru naszych badaÅ„.  W tym celu  wytypowaÅ‚yÅ›my listÄ™ miejscowoÅ›ci, które chciaÅ‚yÅ›my odwiedzić oraz przygotowaÅ‚yÅ›my terminarz naszych ekskursji.

 

 

NatrafiÅ‚yÅ›my jednak na wiele problemów, których siÄ™ nie spodziwaÅ‚yÅ›my wczeÅ›niej. Najważniejszym z nich okazaÅ‚o siÄ™ już samo dotarcie do osób, z którymi chciaÅ‚yÅ›my porozmawiać. PrzygotowujÄ…c listÄ™ miejscowoÅ›ci, w których zamierzaÅ‚yÅ›my przeprowadzić badania kierowaÅ‚yÅ›my siÄ™ głównie informacjami czerpanymi od znajomych i rodziny, którzy podsyÅ‚ali nam kontakty do rodzimych mieszkaÅ„ców okolicznych miast i wsi. 

 

Ku naszemu wielkiemu rozczarowaniu, stale okazywaÅ‚o siÄ™, że gro kontaktów, które otrzymaÅ‚yÅ›my nie mogÅ‚o być zrealizowane z przyczyn losowych. WiÄ™kszość informatorów, z którymi chciaÅ‚yÅ›my siÄ™ skontaktować stanowiÅ‚y osoby starsze, które uznaÅ‚yÅ›my za najlepsze źródÅ‚o wiedzy o kulturze regionu ze wzglÄ™du na ich ogromne doÅ›wiadczenie oraz wielość przeżyć. NiespodziewaÅ‚yÅ›my siÄ™ jednak jak wiele przykroÅ›ci sprawi nam staÅ‚e dowiadywanie siÄ™ o zÅ‚ym stanie zdrowia naszych respondentów, wyjazdach za granicÄ™, a nawet o ich Å›mierci. 

 

Początkowo zakładałyśmy, że nasze badania terenowe ograniczą się jedynie do dwóch powiatów: olsztyńskiego i szczycieńskiego. Niestety w związku z topniejącą w oczach liczbą rdzennych Warmiaków i Mazurów musiałyśmy poszerzyć rejon naszych zainteresowań o kolejne powiaty.

 

Aby móc wykorzystać przekazane nam informacje na naszej stronie intrenetowej oraz w planowanych przez nas wydawnictwach uznałyśmy za właściwe podpisane krótkiej umowy z każdym z naszych rozmóców. Zadaniem przygotowanego przez nas dokumentu jest sprecyzowanie na co godzi się nasz rozmówca udzielając wywiadu, tj. czy możemy podpisać jego wypowiedź imieniem i nazwiskiem, wykonać i upublicznić zdjęcie lub nagrać i udostępnić samą rozmowę w wersji audio lub wideo. Zawsze szanujemy wolę naszych rozmóców i nigdy nie publikujemy danych lub materiałów, na których upowszechnianie się nie zgodzili.

 

Rozpoczęcie realizacji naszego projektu pozwoliło nam dowiedzieć się jak mało czasu pozostało nam na zebranie materiałów oraz jak ważna dla zachowania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur jest nasza obecna praca. Za kilka lat takie badania nie będą już możliwe, a dokumentacja, którą teraz zdołamy zebrać z pewnością będzie stanowić bardzo istotne źródło dla przyszłych studiów nad kulturą regionu.

 

bottom of page